Rozhovor s Niki Horváthovou Grufíkovou

Důkladně jsem vyzpovídala velkou nadšenkyni plánování,  Nikol Horváthovou Grufíkovou, kterou se mi povedlo zachytit na začátku její zasloužené dovolené. Niki vůbec neváhala a část svého odpočinku věnovala také odpovědím na mé všetečné otázky. Povídaní s Nikol je báječné, posuďte sami!

Představíš se našim čtenářům?

Jmenuju se Nikola, je mi 32 let a skoro 12 let pracuju jako zdravotní sestra na oddělní ARO.

Ve svém volném čase se snažím fungovat na svém ig účtu: bruno_sekretarem 🙂

Jak ses dostala k plánování?

Od malička miluju vše papírové. Snad od čtyř let jsem ráda trávila čas u sešitů, omalovánek a deníčků. Všichni věděli, že u toho dokážu sedět hodiny. Později jsem dokonce chtěla být i sekretářkou :)) Jsem asi jedna z mála zdravotních sester, která ráda sedí u papírů…

Jaké typy diářů jsi za svou plánovací kariéru vyzkoušela?

Začínala jsem s klasickým malým diářem v tvrdých deskách, vždy musely být něčím zajímavé. Vyzkoušela jsem diáře s Číny, pak jsem dostala svůj první Filofax. Ten vystřídal Webster´s pages a Memory Planner od Heidi Swapp. Rukama mi prošel Doller, Love and story, diáře z Aliexpressu. Diář jsem si přivezla i z dovolené ze Španělska. Slovenský Lady Boss je také nádherný, ale nezůstal se mnou. Před pár lety jsem koupila svůj první Happy Planner, ale odložila jsem ho. Vrátila jsem se k němu náhodou asi po dvou letech, když mě okouzlil nový cover pro rok 2019. Vážně jsem si prošla vším a roky hledala to pravé…

Co ti na jednotlivých diářích vyhovovalo? A co ne?

Mou silnou stránkou je naplnit diář do šílených rozměrů, cpu do nich všechno. Proto diář v pevné vazbě opravdu mít nemůžu. Po půl roce se vždy rozpadl. Klasické kroužkové diáře moc prostoru také nemají a tyto kroužky mi vadí. Nebavilo mě každý papír vytahovat při psaní. Hodně mi jde o vzhled, musí mě okouzlit, pak také funkčnost. V HP jsem se fakt našla.

Pozn. autora: více o HP diářích najdete zde.

Kdo Tě sleduje, ví, že miluješ HP. Co Tě na nich tak zaujalo?

Variabilita a osobitost. Každý si diář může dotvořit tak, že nikdy dva nejsou stejné. Celý diář a také doplňky jsou velmi originální. A co si budeme povídat, nemá ho každý, což má taky své kouzlo.

Je něco, co Ti na HP chybí?

Ne, tento diář mi absolutně vyhovuje po všech stránkách. Naučila jsem se ho používat, využít veškeré možnosti, které nabízí a opravdu jsem z něj pořád stejně nadšená.

Co si myslíš o projektu diářů na míru?

Myslím, že pro náročné plánovače je to rozhodně dobrá cesta. Ale když už si s tím dá někdo práci a vytvoří diář na míru, měl by pak být dotyčný plánovač spokojený a tedy zůstat u něj.

Máš svůj vyhraněný styl designu diářů?

Kromě toho, že opravdu miluju Happy Planner diáře, jsem posedlá kolekcí RongRong. Navrhovala je modní ilustrátorka a myslím, že se tahle spolupráce vážně povedla. Po sekretářce jsem totiž chtěla být modní návrhářka a modu zbožňuju doteď.

Kolik diářů aktuálně používáš? Představíš nám je blíže?

Aktuálně mám všechny velikosti od HP, tedy 5 :)) Šlo mi spíš o to je vyzkoušet, když bude chtít někdo poradit, ať vím o čem mluvím. Pak také proto, že mě samotnou zajímalo, co mě nejvíce zaujme. Zůstanu ale pouze u tří velikostí (classic, mini, skinny mini), dvě pravděpodobně už kupovat nebudu, hlavně i z časových důvodů (big, skinny classic).

Shrneš nám, jak je používáš?

Big používám na ukládání vzpomínek, je v něm tedy hodně fotek, obrázků, poznámek. Protože jsem ho teď dost zanedbávala, zůstane i na další rok, nový kupovat určitě nebudu.

Skinny classic mám opravdu v nádherném designu, ale bohužel ta velikost mi nějak nevyhovuje, nepřišla jsem jí vůbec na chuť.

Moje srdcovka je velikost classic, ten vybírám s nadšením pár let po sobě. Mám ho v designu RongRong a fakt ho žeru. Je to takový můj deník, najdu v něm vše, co potřebuju i zpětně. Na konci roku je vážně skvělý, plný fotek, vstupenek, obrázků a důležitých poznámek. Mám ho ale doma na stole, věčně otevřený.

Pro běžné plánování používám velikost mini, je celkem skladný, lze ho nosit stále u sebe a do něj vážně funkčně plánuju. Nemám moc volného času, tak se každý volný den snažím efektivně využít.

Skinny mini je pak jen do malé kabelky, protože když si diář nevezmu s sebou, vždy ho potřebuju.

Pozn. autora: o tom, jak vícero diářů používám já, se dočtete zde.

Jaká je Tvá plánovací rutina?

Každý den kontroluju, co mám ten další před sebou. Dívám se, kdy jdu do práce a co jsem komu slíbila. Každou neděli pak připravuju týdenní přehled pro následující týdny a pokud mám služby na další měsíc, připravuju i měsíční přehled.

Pozn. autora: tipy k rutině si můžete přečíst tadytady.

Jaké layouty jsi zkoušela? V čem Ti vyhovovaly a v čem ne?

Na layouty jsem celkem konzervativní, proto se v těch novějších už nijak zvlášť neorientuju a nemám ani potřebu je zkoušet. Základ je mít všechny diáře datované, plánuju i na rok do předu. V classicu jen a pouze vertikální layout, v mini pak horizontální. Zkoušela jsem i dashboard, ale není to úplně ono, snesu ho pouze v bigu.

Vedeš si v některém také deník na vyčištění hlavy?

Ano, ale používám spíše happy notes. Tedy zápisník. Některé myšlenky ale zapisuju i do classicu.

Často vídáme ve tvých diářích také fotografie, co používáš k jejich tisku? Doporučíš nám něco?

Ano, na fotografie já jsem vážně magor. Mám je všude 🙂 i doma. Jsou to krásné vzpomínky.

Používám tankovou Epson tiskárnu, dostala jsem na ni tip od kamaráda. Není drahá, ale výborná. Kupuju vysokogramážní papír, ať to trochu vypadá. Kapesní tiskárnu mám pouze za pár korun z Aliexpressu. Zase nepotřebuju mít každou hovadinu, co zrovna letí 🙂

Jak často se ke svým starým diářům vracíš?

Pravidelně, když něco potřebuju najít. Třeba těmi loňskými listuju moc ráda, jsou totiž opravdu krásné.

Jak dlouho a které diáře si archivuješ? Máš na to nějaký systém?

Některé diáře mám i deset let. Nechala jsem si ty, které pro mě mají nějakou hodnotu. Happy Planner ale nevyhodím žádný.. už jen proto, kolik je v tom peněz, svědomí by mi to nedovolilo :))

Mám je ve své pracovně v poličce knihovny, mám výhodu velkého prostoru. Nebylo to tak ale vždy.

Jaké stránky v diáři oceňuješ nejvíce?

Nejsem úplně pisatel co se plnění cílů a nějakých motivačních věcí týká. Co chci, toho se snažím dosáhnout a pak si to jen jednoduše zapíšu a odškrtnu. Důležité je pro mne kalendárium a hlavně měsíční přehled. Ne každý ho používá, ale pro mě je to první část diáře, kterou nalistuju, když někomu něco slibuju, ať vidím právě celý měsíc.

Prozradíš nám své nepostradatelné plánovací pomocníky?

Jednoznačně samolepky! Jak funkční, tak na zdobení. Šablony pro krasopísmo a gumovací pera Pilot Frixion ve všech barvách, které existují. Pak také zvýrazňovače Mildliner a hlavně lepící roller, právě na ty fotky 🙂

Pozn. autora: o různých pomocnících si můžete přečíst tady

Donedávna Ti s plánováním pomáhal jen Bruno, teď k němu přibyl Felix, jak se kluci sžili? A jak jste se sžili všichni?

Blumka už je pán v letech, takový fretčí důchodce (nedávno oslavil šesté narozeniny). Má toho za sebou už opravdu hrozně moc, má plno diagnóz a já už po něm ne vždy můžu chtít nějaké šaškování na fotku. Má extrémně dietní režim a často má problémy s trávením. Přežil velkou operaci a už tady se mnou nemusel být. Jsem vděčná za každý den s ním. Už potřebuje svůj klid.

Felix byl mé přání hrozně dlouho, velice jsem si ho přála. Ale nikdy nebyl vhodný čas, můj životní rytmus není zrovna pro tohle plemeno ideální a já své zvíře nechtěla trápit samotou. S manželem jsme tedy francouzského buldočka zavrhli. Nakonec mi to ale nedalo a napsala jsem do své vytoužené chovatelské stanice. Den před tím se Feli uvolnil z rezervace a já se na něj jela podívat. Den na to jsem už posílala rezervační poplatek. Prostě osud.

Kluci se tolerují a akceptují. Ví o sobě, ale Bruno je samotář. Neakceptuje ani jinou fretku, natož psa a ještě takové trdlo, jako je Feli. Spolu je nepouštím a ani pouštět nebudu. Každému se snažím věnovat zlášť. Tak, aby ani jeden nepocítil, že je stranou. Je to záhul, ale počítala jsem s tím.

Práskneš něco zajímavého na své miláčky?

Miluju je nadevše 🙂 Bruno je extrémně čistotný, až fixovaný na svůj záchod. Ani venku nevykonal potřebu, vždy letěl domů, do svého 😀

A Feli, z něho jsem teď v šoku, protože se z něho stává agility běžec. Má velký talent a moc nás to spolu baví.

Co vše pro Tebe diář znamená?

Relax, vyčištění hlavy od stresu v práci. Vždy se těším až k tomu sednu, udělám si kávu a pustím hudbu, to je také má velká vášeň.

Co na to říká Tvůj muž? Máš v něm podporu? Mnoho mužů takové koníčky a zapálení nechápe…

Podporu už mám. Začátky byly těžké, ale zná mě. Akceptuje plánování, jako každý jiný koníček.

Teď už mi i sem tam něco koupí :)) a má výhodu, má pro mě okamžitě vymyšlený dárek, jak na narozky, tak Vánoce.

Absolvovala jsi nějaký plánovací kurz, nebo máš léty vyšperkovaný vlastní systém plánování?

Žádný kurz za sebou nemám, vše si ladím sama, tak nějak pocitově. Mám pouze kurz krasopsaní, bohužel je to ale o tréninku a na ten už mi čas nezbývá.

Teď je velký boom samolepek. Objevilo se mnoho českých tvůrců, kteří jsou u Tebe TOP? A co Ti chybí na českém trhu za sortiment?

Samolepky opravdu zažívají svůj vzestup. Plánovači se je naučili používat, já zase nepotřebuju samolepku na úplně všecko 😀 jsem teď ale nadšená ze samolepek By Me. Na celé čáře pro mě vedou velké bločky samolepek od MAMBI, tedy ty pro Happy Planner. Tam najdu vše a v každých listuju s nadšením. Proto mi asi na českém trhu nic nechybí, jsem ráda, že mi ten diář a doplňky vůbec někdo do ČR doveze 😀

Jak všechny ty samolepky a další doplňky k diářům skladuješ? Nemáš náhodou celou diářovou místnost?

Ano, mám svoji pracovnu a je to můj splněný sen. Mám plno různých boxů, polic, knihoven. Hlavně ale celkem pěkný a velký prostor. To se pak skladuje bez problémů. Pak taky dost hromadím 🙂

Sleduješ nějaké plánovací profily? Co se ti na nich líbí nejvíce?

Sleduju, ale moc je nestíhám. Spíš mě zajímají profily českých tvůrců a ráda je svým nákupem podpořím.

Povolání ve zdravotnictví je náročné, obzvlášť v těchto dnech. Jak to všechno zvládáš? Co ti pomáhá?

Nejlepší pomocníci pro zvládnutí stresu jsou pro mě Bruno s Felixem. Když za mnou přiletí po příjezdu z práce, na všechno zapomenu, a to to mohl být opravdu hodně špatný den, jakože jich teď bylo. I po dvanáctce jdeme s Felim na krátkou procházku a hned je mi líp. Potom jsou to diáře a jejich zdobení. Taky miluju hudbu, čtení a ráda vařím pro svého muže.

Je nějaký plánovací trik, který bys chtěla čtenářům prozradit?

Nevím jestli se dá říct, že je to trik, ale spíš kouzlo. Jakmile Vás nějaký diář očaruje, je skvělý pocit s ním zůstat a využít jeho potenciál.

Je něco co bys chtěla vzkázat čtenářům?

Plánujte si svůj volný čas 🙂 protože pokud na něco nebo někoho zapomenete, podruhé už na Vás čekat nemusí.

„P.S Jinak Ti Ivetko moc děkuji za příležitost si alespoň takhle popovídat :)“

A já si, Niki, moc vážím toho, že jsi nám věnovala část svého odpočinku a za sebe i své čtenáře Ti moc děkuji za Tvůj úžasný pohled na svět plánování.

Podrbej za nás Felixe i Bruna.

Nezapomeňte, že Nikol můžete sledovat na jejím instagramovém profilu bruno_sekretarem, rozhodně koukněte, její profil je skvělý!

Krásný den Vám všem,

Vaše plánovací víla

Iveta

Miluji diáře. Miluji plánování. A ráda pomáhám lidem okolo sebe s plánováním tak, aby jim pomohlo plnit jejich sny a cíle. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.