Existuje dokonalý diář?

Planner peace. Dokonalý diář. Pan navždy můj. Existuje? Nebo se ta spousta žen honí za mýtem?

Planner peace – sousloví tak užívané v anglicky hovořících zemích, že už se objevuje i u nás. Všichni po něm touží. Po dokonalém diáři, který jim bude vyhovovat ve všech ohledech za všech okolností. Existuje ale?

Ano a ne.

To je odpověď, že?

Dokonalý diář, klid v duši, konec hledání lepšího, existuje – na chvíli. Jsme spokojené, myslíme, že již nic není potřeba měnit, diář sedí ve všech ohledech – jako „píp“ na hrnec. Zvládly jsme to a našly toho pravého pro nás.

 • Cokoliv si potřebujeme zaznamenat, cokoliv zpětně hledáme – hned víme, kde.
 • Píše se nám skvěle, máme přesně tolik místa, kolik potřebujeme. Nezbývá nám moc bílých míst, abychom cítily neklid nebo dokonce stres, že je zbytečné mít tak velký diář nebo že nemáme co plánovat. Nechybí nám místo pro zapsání dalšího úkolu.
 • Je rozměrově přesně tak velký, abychom jej rády nosily všude sebou a zároveň pojme vše, co potřebujeme.
 • Prostě a jednoduše –  vše je dokonalé.

Jenže…

Pak se přižene do života NĚCO – třeba jen pouhopouhá změna ročního období nebo naopak pořádné přetočení celého života – takové narození miminka nám může obrátit život úplně naruby.

A diář je lehce nebo dokonce úplně nevyhovující.

Chce to změnu. Hledá se další planner peace.

Je to jedna velká nekončící spirála, po které se pohybujeme. Tak jako se mění náš život, jak rosteme, učíme se, získáváme nové zkušenosti, tak je potřeba, aby se měnil také náš diář. Protože diář se musí přizpůsobit nám, ne my jemu.

Můžeme však celý proces hledání pana dokonalého urychlit – tak abychom při změně našich potřeb hned poznaly, co stačí změnit, aby byl diář zase ŤIPŤOP.

Jak na to?

Zkoušet, zkoušet, zkoušet a ZAPISOVAT!

Zkoušet

Chce to prostě zkoušet – můžeme si tvořit po nějakou dobu vlastní diář a zkoušet na něm měnit různé věci (nebo můžeme vyzkoušet měsíční kity, více zde). Mnohdy stačí malá změna a diář najednou funguje jak má.

Třeba

 • vyměnit řádky za tečky/čtverečky/bez lineatury;
 • změnit šířku řádků;
 • používat diář bez svátků;
 • (ne)mít předepsané boxy (například: koupit, to-do, důležité, výdaje, úklid….);
 • změnit velikost diáře (kupříkladu personal změnit na personal wide – není třeba měnit obal, pouze náplň);
 • přidat/odebrat barvy.

Někdy je změna potřeba mnohem větší

 • změna rozložení – z horizontálního na vertikální nebo dokonce úplně netradiční rozložení;
 • změna velikosti (z A5 na pocket – i tento extrém může zafungovat naprosto dokonale);
 • přejít z týdenního plánování na kombinaci měsíčního a denního.

Nevíš, jak si diář tvořit? Co využít za program, jaké máš možnosti a jak to celé zrealizovat? Zkus kouknout zde.

Zapisovat

Každou změnu, kterou v diáři učiníme, je dobré zkoušet minimálně po dobu jednoho měsíce. Jen tak si ji ošaháme. Někdy se po prvních pár dnech může zdát, že to absolutně nejde, že nám to nevyhovuje, nedává smysl. Pokud to vzdáme hned, tak se nepřepneme do režimu, kdy začneme hledat způsob, jak by to fungovat mohlo. Odhoďme všechny ty předsudky, která se nám honí hlavou, zkusme vymyslet způsob, jak by to fungovat mohlo.

Co když vystoupíme ze svých rutin, které máme ve svém stávajícím diáři (no a ten teď stejně nefunguje, že?), a zkusíme i nově plánovat? A druhý , třetí nebo dokonce čtvrtý týden může přijít zlom – a nový pan dokonalý je na světě! Anebo ne a další měsíc zkusíme něco jiného – obohacené o nové zkušenosti, osvěžené o spoustu tvůrčích nápadů, jak lze diář využít.

Všechny naše poznatky, které ohledně nového diáře získáme, si zapisujme. Všechny. Proč to funguje. Proč to nefunguje. Nápad, co změnit a proč. Nemusí jít o žádné sáhodlouhé litanie, naopak prostá jednoduchá výstižná poznámka v tomto případě vyhrává na plné čáře. K zápiskům můžeme  mít speciální oddíl v diáři nebo notýsek, který budeme mít někde v šuplíku schovaný pro další cyklus hledání.

Proč? Protože paměť je krátká, za pár měsíců si nebudeme pamatovat, co šlo a proč to šlo a co naopak nešlo. A až nás přepadne opět nutnost změny diáře, budeme mít skvělé podklady – vypracované tou nejpovolanější osobou. Protože to, co nám nevyhovuje teď, nám může za pár měsíců naprosto dokonale padnout.

Za pár měsíců si můžeme říci

jé hodilo by se mi teď plánovat takto

koukneme do zápisníku, osvěžíme paměť a hned nám naskočí, jaké rozložení se jak používalo, jak to zkombinovat a upravit, aby nám vyšel PAN DOKONALÝ pro naše AKTUÁLNÍ potřeby.

Můj tip: neodmítejme rozložení, které nám nevyhovovalo kdysi. Protože teď jsou naše potřeby odlišné (někdy méně, někdy více), máme více plánovacích zkušeností, jsme na naší cestě již někde jinde – a souhra těchto posunů a znalostí může způsobit, že nám najednou to odmítané rozložení může naprosto vyhovovat!

Existuje planner peace nebo ne? Co myslíš TY?

 

Miluji diáře. Miluji plánování. A ráda pomáhám lidem okolo sebe s plánováním tak, aby jim pomohlo plnit jejich sny a cíle. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.